Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Google +
reklam"
reklam"

 • DOLAR
  5,3647
  % 0,53
 • EURO
  6,0674
  % -0,15
 • ALTIN
  213,7620
  % -0,30
 • BIST
  90.528,64
  % -0,94
BAYRAMLAR ŞEKER,TATLI İKRAMI DEĞİLDİR

BAYRAMLAR ŞEKER,TATLI İKRAMI DEĞİLDİR

İslamın şartlarından biride oruç tutmaktır. Bu senede bir Müslüman olarak bu görevi yerine getirmeye çalıştık.Rabbim inşallah kabul eder.

Oruç tutmak sadece gün boyu aç kalmak değildir.Aç kalıp aç insanın halini anlamak.vücudu dinlendirmek veeee nefsimize hakim olmayı öğrenmektir.

Benim şahsi düşüncem Ramazan ayında öyleki kuş sütünün eksik olmadıgı sofralarda degilde.yada giderlerinin vergiden muaf olduğu sofralarla değilde. Rabbim yıl 12 ay soframıza neyi nasip etmişse o nimetle orucumuzu açmaktır.

Dedikki oruç tutmak insanın nefsine hakim olmasidır.Türlü türlü yemekler hazırlayıp en büyük israfı yaparak sonrada kalanları çöp kutularına atarak nefsimize hakim oldugumuzu söyleyemeyiz kanıca.Bunlar nacizane benim düşüncelerim.daha doğrusunu bu işin uzmanı uleması olan insanlar bilirler.

Burada benim esas anlatmak istediğim bayramlar bayramlar.

Eskiden köylerde şehirlerdeki mahallelerde şöyle bir adet vardı.Bayramlar küskünlerin.dargınların barıştığı aydır derlerdi.

Bu adetler yıllardır gelenek haline gelmiş ananelerimizdi.

Ne zamanki bu ananelerimizi unutmaya başladık.ne zamanki bu geleneklerimizden kopmaya başladık işte ondan sonra toplum olarak.bozulmaya.ayrıştırılmaya.kamplaşmaya.bölünmeye.ötekileştirilmeye fırsat vermiş olduk.Ne güzel geleneklerimiz adetlerimiz vardı.Bayram gelince küskünler dargınlar barışır hatta mahkemelik olanlar bile sulh olur kardeşlik dostluk başlardı.hatta söylerlerdi iki bayram küskün dargın olana Allahın selamı verilmez( bu insanları Allahtan korkun anlamında söylenirdi) derlerdi.

Bu geleneklerimizi maalesef unuttuk. öyle ki günümüzde her şeyi menfaate, çıkara endeksledik ve kardeşin kardeşe selam dahi veremez olduğu duruma geldik.

 

Bir toplumu ayakta tutup bir birine bağlayan örfü adetleri kısacası ananeleridir.Bir toplum bu ananelerden koparsa yıkılmaya parçalanmaya ve bölünmeye mahkumdur.

İşte bunları gördükçe inanınki içim kan ağlıyor.

Ülkemiz şuan bir seçim atmosferinde. Siyasi partiler seçim çalışmasını yapıyorlar.

Gönül isterdiki bu bayramda birbirlerine hakaret etmeden.birbirlerini aşağılamadan. birbirlerini incitici kırıcı sözler söylemeden bir çalışma sürdürüp hatta birbirleriyle kucaklaşıp.sarılıp.sevgi saygı içinde olarak çalışmalar yapsalardı topluma güzel mesajlar vermiş olurlardı.

Ama gel görkü hepsinin durum ve davranışları söylemleri hep aynı.

Beyler efendiler.ülkeyi yönetmeye aday. Herşeyi en iyi ben bilirim diyenler.
Bu davranışlarınız sadece bu millete zarar vermekle kalmıyor.Bu ülke üzerinde emelleri olan dış güçlerin ekmeğine yağ sürdünüzü de unutmayın.

Diyorumki.

İncinsenizde incitmeyin. Kırılsanızda kırmayın. Ağlasanızda ağlatmayın. kol kırılır yen içinde kalır. düşmaların ekmeğine yağ sürmeyin

Veeeeeeee.
YA OLDUĞUNUZ GİBİ GÖRÜNÜN. YADA EVET YADA GÖRÜNDÜĞÜNÜZ GİBİ OLUN.

 

Benden hatırlatması.

Saygılarımla.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam