Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Google +
reklam"
reklam"

 • DOLAR
  5,3754
  % 0,73
 • EURO
  6,0779
  % 0,03
 • ALTIN
  214,0497
  % -0,36
 • BIST
  90.528,64
  % -0,94
CENNETİN ANAHTARI SABIR

CENNETİN ANAHTARI SABIR

Resulullah sallallahu aleyhi ve sellemin Fakih ve çok hadis rivayet eden talebesi Ebu Said El hudri radıyallahu anh rivayete diyor :”Medineli Müslümanlardan bir kısmı Efendimiz aleyhisselamdan bir şeyler istediler O da verdi.
Sonra yine istediler Efendimiz Aleyhisselam elindekiler bitinceye kadar verdi. Verebileceği şeyler tükenip yanında bir şeyler kalmayınca Rasulullah onlara şöyle hitap etti:” Yanımda bir şeyler olsaydı onları sizden esirgemez verirdim. Kim dilenmekten çekinir İffetli davranırsa Allah onun iffetini artırır, kim tokgözlü olmak isterse Allah onu başkalarına muhtaç olmaktan müstağni kılar, kimde sabretmeye gayret ederse Allah ona sabır verir. Hiçbir kimseye sabırdan daha hayırlı ve büyük bir lütufta bulunulmamıştır.”

İbadetlerin en başında namaz olduğu gibi ahlaki değerlerin başında da sabır vardır. Sabır Rabbimize karşı teslimiyetin ve kulluğumuzun nişanesidir. Müslüman hayatının bütün şubelerinde sabrı kuşanır bununla Rabbine lütfunda hoş kahrında hoş der. Musibet esnasında da teslimiyet gömleğini giyer. Müslüman, dünya ve nimetlerine karşı ise Zührd elbisesine sarılır ve “Siz bütün güzel nimetlerinizi dünya hayatınızda giderdiniz ve onlarla sefa sürdünüz” ayetini okuyan sonra da” istersem aranızda en güzel yemeklerin en güzel elbiselerin sahibi ben olurdum fakat bunları ahirete saklıyorum” diyen Hz Ömer efendimiz gibi sabreder. Habibim seni ne ile şereflendireyim? buyuran Allahu teâlâ’ya kullukla Yarabbi cevabını veren ve ayakları şişene kadar huzurda kalan Peygamberi ekberle ibadete karşı sabrı kuşanan müslüman, ölüm meleği gelinceye kadar kulluğuna devam eder.

Hz Yakup Aleyhisselam önce Yusuf Aleyhisselam dan sonra Bünyamin den ayrı kaldı. Oğulları tarafından aldatılan gözü yaşlı ihtiyar baba yıllarca Yusuf’um dedi. Onun hasretiyle yaşadı. Bünyaminle de İmtihan olunca bütün bunlara deva, güzelce bir sabırdır dedi. Sabretti ciğerparelerine kavuştu. Oğlu Yusuf Aleyhisselam kardeşlerinin ihanetine, kuyuya atılmasına köle oluşuna, sarayda günaha, hapis hayatına, sonrasında dünya nimetlerine sabretti. Allahu Teala zelil olanı aziz, Aziz olanıda zelil kıldı. Bu sûre Mekke’de nazil oldu. Yusuf’a kardeşleri tuzak kurdu, ihanet etti Efendimiz Aleyhisselam’a ise amcaları mani oldular, hicrete zorladılar. Efendimiz aleyhisselam da Yusuf Aleyhisselam gibi sabrı kuşandı. Yıllar sonra Yusuf’u bütün ailesiyle cemeden Allahu Teala da son peygamberini gözüyaşlı ayrıldığı Mekke’ye geri döndürdü.

Unutmayalimki, hakkın yanında olanlar menzile ulaşacak ve Zafer sabredenlerin olacaktır biiznilllâhi Teala.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam