Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Google +
reklam"
reklam"

Eğitime genel bir bakış

Eğitime genel bir bakış

            Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bir basın toplantısıyla çok az da olsa eğitimin bir fotoğrafını çekerek ,mucize vaat etmeden ve biraz zamana ihtiyaçları olduğunu ifade etti. Ve şu sözlerin altını çizdi: Eğitim uzun sürede inşa edilir ,kısa sürede bozulur,hiçbir öğrenci ve velimiz sürprizle karşılaşmayacak, oyunun ortasında kurallar değişmeyecek, gemi yürürken tadilat yapacaklarını ifade etti.

               Gerçekten eğitim 16 yıllık kesintisiz Ak Parti iktidarlarının en başarısız olduğu ve en üst perdeden Başkan Erdoğan’ın hep ifade ettiği aynı zamanda müdahil olduğu en önemli alan haline geldi .Özellikle Bakanında ifade ettiği gibi oyunun ortasında hep kuralları değiştirerek eğitime yön vermeye çalıştılar ve her seferinde hata yaptıklarının farkına varmalarına rağmen aynı hatalara devam ettiler. Ve geldiğimiz nokta müsteşar Yusuf Tekin’in mimarı olduğu TEOG sınavını yine kendisi televizyonlara çıkarak ,kendi getirdiği sınav sistemini karalayıp sınavın kaldırılacağını ifade etmesine rağmen ,teog sınavını kaldırdık demelerine rağmen 956 bin öğrencinin girdiği lise giriş sınavları yaptılar ve bu sınav sonucuna göre liselere yerleştirme tercihlerini aldılar bile. Devamında üniversiteye hazırlık öğrencileri için ise hazırlık süreci başladıktan sonra bakanın tabiri ile oyun başladıktan sonra 40 gün içerisinde üç defa üniversite sınav sistemine müdahale ederek her seferinde kuralları değiştirerek öğrenci ve velileri duyarsız hale getirmeyide becerebildiler. Üniversite sınav sistemine müdahalenin en önemli gerekçesi 12.sınıf öğrencilerini okulda tutabilmekti ama maalesef yine beceremediler.

             Halbuki dünyada bunun örnekleri incelenerek çözüm geliştirilebilir.Mesela ;

1. Yapısal bazı değişikliklerin acil olarak hayata geçirilmesi artık kaçınılmazdır. Eğitim sisteminin iki dönem halinde devam etmesi artık gerçekten işlevsel değil.Böyle bir eğitim sistemi planlandığında Türkiye bir tarım toplumuydu oysa şimdi nüfusun yaklaşık yüzde yetmişi kentlerde oturuyor ve Türkiye artık bir sanayi toplumu.Kaldı ki bu iki sömestri Allah’ın emride değil ,dolayısı ile günün koşullarına göre güncellenmelidir.

2.Özellikle okulların daha verimli hale getirilmesi için ,haftanın beş günü öğretmenin okulunda bulunması ,mesai saatleri içerisinde başka işlere yönlendirilmemesi ve haftalık ders programlarının öğrenci ihtiyaçları ve özelliklerine göre oluşturulması verimlilik açısından son derece önem arz etmektedir.

3. Veli ve öğrencinin sınavlarla yada ölçme değerlendirme sistemi ile ilgili bir problemi ve derdi yok iken hükümetin her seferinde ısıtıp ısıtıp bunu gündeme getirmekten acilen vazgeçmesi gerekmektedir. Çünkü her ülkenin eğitim sisteminin mutlaka bir ölçme değerlendirme metodu vardır.

4.Bugünlerde Alev Alatlı hocamızın gündeme getirdiği hemşehrimiz rahmetli Özal’ın ‘liyakata önem verilirse 21.yüzyıl Türklerin olacaktır’,ifadesi dikkate alınarak gerçekten sendikacılık, particilik ,adam kayırma,bunun adamı şunun adamı ,şu tarikat,bu görüş ,şelale ,meşale bir kenara bırakılıp hak edenlerin ,ehliyet ve liyakate göre atanmalı ,okul müdürleri,yardımcıları v.s.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam