Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Google +
reklam"
reklam"

Fitneden Uzak Durabilmek

Fitneden Uzak Durabilmek

Bütün hamdler, alemlerin rabbi Allah azze ve celleye aittir.Salat ve selamların en güzeli ise Efendimiz aleyhissalatu vesselamın üzerine olsun.
     Fitneden uzak duran müminlere müjdeler olsun. Fitneyi engelleyenlere müjdeler olsun. Kendisini fitne zamanında bulduğunda, nefsini ve ailesini koruyanlara müjdeler olsun. Mümin kardeşi canıyla, malıyla, imtihan olunurken ,ızdıraplar çekerken o kardeşlerini unutmayıp, bana ne demeyip, onlar için dertlenen, sızlanan, maddi gücü varsa maddi gücüne sarılan, maddi gücü yoksa dua silahına sarılan mümin kadın ve erkeklere müjdelerin ve mükafatların en büyüğü ve en güzeli olsun.

Kardeşlerim! Efendimiz aleyhissalatu vesselam bir hadisi şeriflerinde şöyle buyurmuşlardır:”Ma’rufla (güzel olanla) amel edin, kötülükten uzak durun. Heva ve hevese uyulduğunu, dünyanın ahirete tercih edildiğini ve herkesin kendi görüşünü benimsediğini gördüğünüz zaman sen kendine bak, avam halkı bırak. Sizden sonra öyle bir zaman gelecek ki, o zamanda sabretmek avucuna kor almak gibidir. O zamanda bir işçi bugün sizde çalışan elli işçinin aldığı ücreti alacaktır. Sahabe sordu: Ey Allahın Rasulü! bizden elli kişi gibi mi yoksa onlardan elli kişi gibi mi ücret alacaktır? Cevaben: Bilakis sizden elli kişinin aldığını alacaktır buyurdular.(Ebu Davud ve Tirmizi)

Başka bir hadisi şeriflerinde şöyle buyurmuşlardır: Siz öyle bir zamandasınız ki burada kişi emrolunduğunun onda birini bırakırsa helak olur. Daha sonra öyle bir zaman gelecekki kişi o zamanda emrolunduğunun onda birini yaparsa kurtulacaktır.(Tirmizi)

Diğer bir hadislerinde de şöyle buyurmuşlardır: Ey Abdullah bin Amr! Sözleri ve emanetleri birbirine karışmış hale gelen işe yaramaz değersiz insanların arasında bulunduğun zaman sen nasıl hareket edeceksin? Dedi ki: Ey Allahın Rasulü! O zaman ben nasıl davranayım? Şöyle buyurdular: Tanıdığınla ilişkilerini devam ettirir tanımadığından uzak durursun. Seçtiğin iyi kimseleri kabul eder, kötü kimseleri ise terkedersin.8Buhari)

Kardeşlerim! Bize yakışan odur ki; daima nefsimizin, ailemizin ve mü’minlerin iyiliği için koşturacağız. Fitneyi her zaman söndüren olacağız alevlendiren değil. Fitneyi uyandırmaya çalışanlara karşı da daima uyanık olacağız. En azından  şu sözü  kendimize düstur edinebilirsek ne mutlu bizlere: Şayet Allah’ın yarattıklarına faydalı olamıyorsan bari zararın olmasın.

Değerli okurlarım! Allahu Teala müsade ederse inşallah bu köşede yazılarımı sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Allah’ın selamı üzerinize olsun. Kalın sağlıcakla.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Durabilmek Fitneden uzak

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam