Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Google +
reklam"
reklam"

GENÇ ADAM KİME BU ÖFKEN?

GENÇ ADAM KİME BU ÖFKEN?

Evet, sana diyorum. Yaşı genç olan. Ruhu genç olan…

Bu günün potansiyeli, geleceğin varisi olan.
Bize öyle bir devir denk geldi ki, en zor şey oldu zamanın yükünü çekmek, çağın yükünü çekmek.

Fitne çıkaracakların, can yakacakların, sömüreceklerin, dine karşı din yani dinsizliği yaymak isteyeceklerin, sekülerizmi, maddeciliği empoze etmek isteyenlerin bir numaralı hedefidir gençlik.
Çünkü genç, gelecek demektir, varis demektir, yönetecek olan demektir, yatırım demektir.

Efendimiz (S.a.v) “Gençliğin tehlikelerinden sakınınız.” (Kenzü-l Ummâl, 2: 258) .” diyor. Dikkat buyuralım buraya; tehlikeyi nitelendirmiyor, geniş bir çerçevede veriyor, çünkü gencin muhatap olacağı tehlikeler çok fazla ve mühimdir.
Bir eserde denildiği gibi; ” Şeytanın rütbesiz askerleri yaşlılarla uğraşırken, gençlerle Albayları, Komutanları uğraşır.” Anlıyormusun ey genç ne kadar mühim olduğunu…
Farket, gör ne halde olduğunu. Liselerdeki çocukların hallerine bak, okul bahçelerinde, sokak aralarında kullandıkları maddelere bak, konuştukları kelimelere bak, farkındalığın ne seviyesinde olduklarına bak.
Üniversite öğrencilerinin, ideoloji uğruna birbirini nasıl tenkit ettiğine bak, tekfir ettiğine bak, aşağılayışını izle, bir gurubun diğerinden ne denli nefret ettiğine bak.
Gençliğin son döneminde olan ekmek kapısını kazanmış belki yuva kurmuş insanlara bak, ideoloji uğruna, parti uğruna, takım uğruna din kardeşini nasıl dışladığına, aşağıladığına, nefret ettiğine bak.
Ve düşün, neden böyle oldu? Nasıl başladı? Nereye gidiyoruz?

Soracaksın ne yapmalı diye. İşte cevabı; ”Toplulukta, birlik ve beraberlikte rahmet var, ayrılıkta ise azab-ı ilahi vardır.” [Beyheki]
”İki kişi bir kişiden, üç kişi iki kişiden hayırlıdır. O halde birlik olun!” [İ. Asakir]

”Allah’a ve Resûl’üne itaat edin ve birbirinizle çekişmeyin. Sonra gevşersiniz ve gücünüz, devletiniz elden gider. Sabırlı olun. Çünkü Allah sabredenlerle beraberdir.” Meal 8/46
İnsan sosyal bir varlıktır, ihtiyacıdır bir cemaate, topluluğa, görüşe aidiyetlik hissetmek, fakat bir yere dahil olunca, herşeyine tamamen doğru veya yanlış demeyeceğiz.
Çünkü Allah Rasulundan öğrendik seçip, ayıklamayı. Seçip ayıklamayı bilen akla ”mümeyyiz akıl” denir. Kur’an bize bu aklı öğretti.
Biz bir şeyi beğenmiyorsak hiçbir tarafını beğenmiyoruz, güzelliğe zulüm değil mi bu?
Bir şeyi beğeniyorsak, yanlışınıda beğeniyoruz, hakikate zulüm değil mi bu?
Biz Kur-an’ı rehber alıp, mümeyyiz akla sahip olursak, birlikten güç doğacağını anlarız, bir oluruz, bir olursak güçlü oluruz, güçlü olursak çekinilen oluruz.
Biz çekinilen olursak, Filistin ezilmez, Doğu Türkistan’da din kardeşlerimiz katledilmez, Kudüs çiğnenmez…
Kur-an’da çoğu yerde ” düşünmez misiniz” diye sorar bize Allah. Düşünelim, bir olursak neler değişir düşünelim ve ona göre davranalım. Artık değişelim.
Saygılarımla…

MEHMET SAĞDIÇ
MTTB MALATYA İL BAŞKANI

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam