Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Google +
reklam"
reklam"

HERKES KUR’AN OKUYABİLİR AMA…

HERKES KUR’AN OKUYABİLİR AMA…

Hazreti Aişe bir gece yatsı namazını Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem efendimizin imametiyle kıldıktan sonra yine ondan öğrendiği bir tavsiyeyi yerine getirmek üzere namaz kıldığı yerde bir müddet daha kaldı. Rabbine en halis duygularla ibadetini arz ettiğini düşündü. Bu arada tatlı bir ses geliverdi kulağına. Besmele çekmiş Kur’an okumaya başlamıştı. Bir zaman dinledi. Kulaktan çok, gönüllere hitap eden bir ses idi bu. Bu ses, vaktiyle Resulü Zişan Efendimizden duyduğu Şu mübarek sözleri hatırlatıyordu: Kur’an okuyanların en güzel seslisi, dinlediğiniz zaman Allah korkusu üzere okuduğunu hissettiğiniz adamdır.
İşte şu anda dinlediği sese bu duygu hakimdi. Koklanan gülden güzel kokunun gelişi kadar belirgin bir duygu idi bu. Hz Aişe bunları düşünerek bir müddet dinledi ve odasına girdi. Seyyid’ül Enbiya Efendimiz kendisini bekliyordu.
-Neredeydin?
Bu soruda herhangi bir azarlama kokusu yoktu,bilakis sevgi vardı, tatlılık vardı.
– Ashabından bir şahsın okuduğu Kur’an’ı dinlemekteydim, benzerini işitmediğim bir okuyuşu ve sesi vardı.
Efendimiz aleyhissalatu vesselam yerinden kalktı, sevgili hanımı ile birlikte mescide girdi. Kapkaranlık olan mescidde kimse görünmüyor fakat ses duyuluyordu. Kur’an hakkında en şaşmaz hükmü verecek en büyük muallim, okunan ilahi kelamı dinledi dinledi sonra hanımına döndü fısıltı halinde:
Bu Ebu Huzeyfenin azatlı kölesi Salimdir. Ümmetimin içinde onun gibi bir insanı bulunduran Allah’a hamd olsun dedi.
Salim, peygamberlerin en büyüğünün kendisi hakkında söylediği bu sözleri duymamıştı, arkasında kimlerin bulunduğunu da bilmiyordu. Tıpkı etrafını çevreleyen ve büyük bir arzuyla kelamullahı dinleyen meleklerden habersiz olduğu gibi. O sadece Mevlasının kelamını okuduğunu biliyor gönlüde mevlası ile beraber.
Bir gün Resuli Ekrem Efendimiz yeni müslüman olanlar için şu ilanı yaptı: Kuran’ı 4 kişiden öğreniniz ;Abdullah Bin Mes
ud, Muaz bin Cebel, Üvey bin Ka’b ve Ebu Huzeyfe nin azatlısı Salim.
Salim, tertemiz bir hayat yaşayacak, gıpta edilmeye değer dürüst bir insan olacaktı. Vakarı, şahsiyeti Hazreti Ömer gibi bir insanı bile meftun edecekti. Hatta Hz Ömer son nefeslerini verirken geride halife olarak tayin etmeyi pek arzu ettiği iki insanın adını zikredecek fakat ne yazık ki ikisi de rahmeti Rahman’a kavuşmuş olacaktı. Bunlar Ebu Ubeyde ve Salim idi. Bu iki muhterem şahsiyet hayatta olmadığı için doğrudan halife tayinine cesaret edememiş, işi altı kişilik bir heyete bırakmıştı.
Ne mutlu onlara!
Ne mutlu onlara sevenlere!…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam