Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Google +
reklam"
reklam"

 • DOLAR
  6,1795
  % 2,81
 • EURO
  7,0729
  % 2,83
 • ALTIN
  235,7238
  % 0,17
 • BIST
  90.185,99
  % 1,64
KADİR GECESİ’NİN FAZİLETİ

KADİR GECESİ’NİN FAZİLETİ

Kadir Gecesi ile ilgili hadisi şerifler:
1) Kim Kadir gecesini, imanlı olarak karşılığını da Allah’tan umarak ibadet ile geçirirse önceki günahları affolur.(Buhari-Müslim)
2) İşte size şu ay geldi. O ay içinde bin Aydan daha hayırlı olan bir gece vardır. Kim o geceden mahrum kalırsa bütün hayırlardan mahrum kalır, onun hayrından da ancak nasipsizler mahrum olur.
3) Sahabe’den biri Efendimiz Aleyhisselam’a Kadir gecesinin ne zaman olduğunu sordu. Efendimiz aleyhissalatu vesselam da: Ramazan’ın son onu içindedir. Şüphesiz Kadir Gecesi Ramazan’ın 21 23 25 27 ve 29’uncu gecelerinde veya Ramazan’ın son gecesindedir. Kim o geceyi karşılığını Allah’tan umarak ve imanlı olarak ibadetle geçirirse geçmiş günahları bağışlanır. Bu gecenin alametleri; parlak ve açık bir gece oluşu, berrak, sakin, durgun,ne sıcak ne de soğuk olmayıp ölçülü oluşu, o gecede parlak bir ayın bulunuşudur. Yine onun işaretlerinden biri o gecenin sabahında güneşin ışıksız yani sönük olmasıdır. O sanki ayın 14’ü gibi yuvarlaktır ve Allahu Teala o anda güneşle beraber şeytanın ortaya çıkmasını yasaklar.(Ahmed bin Hanbel)
4) Aişe annemiz: Ya Resulallah! Kadir Gecesi’nde nasıl dua edeyim? diye sorunca, Efendimiz Aleyhisselam şöyle buyurdu: Ey Allah’ım! Şüphesiz ki sen çok affedicisin, bağışlamayı seversin, öyleyse beni de affeyle.
Bu dua, son derece geniş istekleri bir araya toplayan bir duadır. Süfyan-ı Sevri diyor ki:”Bu gece diğer ibadetler yerine dua ile meşgul olmak çok daha iyidir. Alimlerden bazısı da  diyor ki:” Sadece dua değil çeşitli ibadetleri bir araya toplamak en iyisidir, mesela Kuranı Kerim okumak, namaz kılmak, dua etmek, tefekkürde bulunmak gibi.Çünkü Efendimiz Aleyhisselam’ın bunların hepsini yaptığı rivayet edilmiştir. Doğruya en yakın olan görüş de budur.
Allahu Teala kendi lütuf ve keremiyle ahirette acınacak duruma düşmekten bizi korusun. Bundan daha büyük bir iyilikte ne olabilir ki. Allahu Teala ümmeti Muhammed’in Kadir gecesini mübarek eylesin. Allah’a emanet olun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam