Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Google +
reklam"
reklam"

KUR-AN’I KERİM

KUR-AN’I KERİM

Hz Aişe [ra] Hz Peygamberin [sav]şöyle buyurduğunu söyledi

Kuranı Kerim üzerinde mahir ve onun üzerinde bilgisi yerinde olan kişi meleklerle beraberdir. Kuranı Kerimi heceleyerek ağır ağır okuyan ve bu okuyuş kendisine zahmetli gelen kimseye de iki kat sevap vardır.

Kuranı Kerimde mahir demek onu çok iyi ezberlemiş olmakla beraber çok iyi okuyan kimse demektir. Manalarıyla bilmek övgüye değer bir beceridir. Meleklerle beraber olur demek o melekler Kuranı Kerimi Levhi Mahfuzdan naklettiklerinden ikisinin de Kuranı Kerimi nakletmek suretiyle beraber olmaları demektir veya bu söz kazandıkları söz ve mükafattan dolayı ahirette meleklerle beraber olacaklar demektir.

Heceleyerek ağır ağır okuyana verilecek mükafatın biri onun okumasından dolayı diğeri de tekrar tekrar heceleyerek zahmet çekerek kendini okumaya zorlamasından dolayıdır. Ama o hiç bir zaman Kuran üzerin de derin bilgi sahibi olanın sevabından fazla olamaz. Böyle bir bilginin mükafatı hadis de bildirildiği gibi diğerinden kat kat daha fazladır. Nitekim onun dereceleri meleklerle beraberdir buyrulmuştur. Zahmet çekerek okuyana bu hususta sabır gösterdiği için ayrı bir sevap verilecektir. Şu halde hiç kimse güzel okuyamıyorum diye Kuranı Kerimi okumaktan vazgeçmemelidir.

Son olarak bir hadisi şerifte Kuranı Kerimi ezberleyemeyen bu arzuyu kalbinde sürdüren kimse için iki kat sevap vardır. Ezberlemeye gayret edip de başaramayan ama bunun için çalışmayı etmeyen kimseyi de Allahu Teala hafızlarla beraber hasredecektir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
KUR-AN’I KERİM

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam