Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Google +
reklam"
reklam"

 • DOLAR
  6,4092
  % 1,51
 • EURO
  7,5117
  % 1,76
 • ALTIN
  247,6444
  % 0,03
 • BIST
  94.828,06
  % 0,51
TESETTÜR İLE CİHAD

TESETTÜR İLE CİHAD

Yeryüzünde tesettür ile cihad, Şer’i kimlik ve kişiliğin temel dinamikleridir. Müminler için tesettür onur, cihad ise Allahü teâlâya kulluk adına ortaya konan sevinçtir. Tesettürsüz ve cihatsız bir mümin, harabe haline gelmiş eve benzer. Tesettürsüz ve cihatsız müminlerin değerleri, İzzet değil zillettir. Çünkü müminler için izzetin hayat sigortası, tesettür ve cihattır. Zulmetten nura, zilletten izzete geçmek isteyenler, pazarlıksız olarak tesettürü ve cihadı ihya etmelidirler. İzzeti, tesettür ve cihadın dışında arayanlar, hayat boyu zelil olurlar.
Tesettür, Kuranı Kerim’de şu şekilde anlatılmaktadır:” Ey peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına söyle;( bir ihtiyaç için dışarı çıktıkları zaman) cilbablarını üstlerine örtsünler. İşte böyle giyinmeleri tanınıp da eziyet edilmemelerine daha elverişlidir. Allah gafurdur rahimdir.(Ahzab 59)
İslam’dan önce Arap Yarımadası’nda kadınlar örtünmezlerdi. Kadınlar çölde ve şehirlerde açık bir surette dolaşıyorlardı.Hatta İslam’ın ilk döneminde örtünme yoktu çünkü bu hususla ilgili ayeti kerime gelmemişti. Örtünme emri Hendek Savaşı sırasında şevval ayında İnzal buyurulmuştur. İslam, bağlısı olan kadınları kafir kadınlardan ayırmak ve kadınları şehvetperestlerin zulmünden korumak için örtünmeyi emretti. Kuranı Kerim’de örtünme ile ilgili şöyle buyrulmuştur:
“Ey peygamber mümin kadınlara söyle Gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar, ziynetlerini açıp göstermesinler, ancak bunlardan görünmesi zaruri olan (el ve yüz) müstesnadır”.(Nur 31) Başka bir ayeti kerimede şöyle buyurulmaktadır:”(Ey Müslüman kadınlar ihtiyaç olmadıkça) evlerinizde oturun, eski cahiliye çağında olduğu gibi açılıp saçılmayın”.(Ahzab 33)
Bu ayeti kerimelere göre akıl baliğ her müslüman kadının örtünmesi farzdır. Bunu inkar eden kafir olur. Müslüman kadının örtüsü nedir? adındaki suale, günümüzde cevap verildiği herkesçe bilinen bir şeydir, yalnız verilen cevapların birçoğu İslam’a göre kabul edilemez, pantolon, vücudu teşhir eden ince ve dar elbiseler gibi vs.
Görüldüğü gibi yukarıda geçen ayeti kerimeye göre Müslüman kadının örtüsü cilbaptır. Cilbap kavramı hakkında müfessirler çeşitli açıklamalarda bulunmuşlardır. Biz şimdi muteber tefsirlerden cilbap kavramının tariflerden bazılarını inceleyelim:
İmamı Suyuti rahimehullah cilbab hakkında şunları söylüyor:” Cilbab, bir ihtiyaç için kadın dışarıya çıktığı zaman vücudunu kaplayan ve geriye kalan kısmı ile tek bir gözü açık kalacak şekilde yüzünü örten elbisedir”. İbni Kesir rahimehullah da bu konuda şöyle diyor:” Cilbap, başörtünün üzerine giyilen ve bütün bedeni kaplayan bir örtüdür”. Konyalı Mehmet Vehbi Efendi de şunları söylüyor:” Cilbap, kadını namus düşmanlarının saldırısından koruyan, kadının bütün bedenini koruyan, kadını suizandan ve süfehanın takibinden koruyan ve kadın için hürriyet sembolü olan çarşaftır. Hz Peygamber sallallahu aleyhi ve sellemin medresesinde yetişmiş olan Ümmü Seleme Radıyallahu Anha cilbab hakkında şöyle diyor:” Cilbabları ile örtünsünler emri nazil olunca Ensar kadınları baştan aşağı cilbablarına bürünmüş olarak çıktılar”. Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri “Hanımlar Rehberi” eserinin tesettür bahsinde :”Çarşaf, kadının siperi ve kalesidir,gir içine kurtul “diyerek dış giyim olarak çarşafın Müslüman hanımlar için ne derece ehemmiyetli ve gerekli olduğunu beyan etmek istemiştir. Hatta şöyle diyen İslam alimlerimiz dahi olmuştur :”tesettürlü olmayan kadın çatısı olmayan harap bir eve benzer. Çatısız bir ev rüzgar ve yağmurdan muhafaza olamayacağı gibi tesettürsüz olan kadın da dışarıdan gelecek zararlardan kendisini muhafaza edemez”.
Yeri gelmişken burada şu hakikati de beyan edelim; tesettürlüyüm diyen bazı genç kız ve hanımlarımız arasında değişik tarzda kıyafetler giyenler olmakta. Örtülerin çevrelediği makyajlı yüzler ve sürmeli gözlerle, kadının her türlü özelliğini, cazibe ve çekiciliğini meydana çıkaracak derecede yüzü açık gezmesi doğru değildir. Zira tesettürün gereği vücudun yanısıra kadının bütün güzelliğini ortaya koyan yüzün örtülmesidir. Giyilen topuklu ayakkabılar, teni gösteren ince çoraplar, omuza takılan moda çantalarla  daha çok dikkat çekmektedirler ve “sosyete tesettürlüsü” gibi sözlerle tenkit almaktadırlar.
İslam’ı hakkıyla bizler yaşayamazsak kim yaşayacak? İslam’ın takva ölçülerine bizler uymazsak kim uyuyacak? Halbuki Kuranı Kerim’deki “cilbap”emriyle tesettüre bürünen, ne yazık ki bu tavizkar tutum ve hareketleri ile takva kıyafetinin hakkını veremeyenler, Allah katında sorumlu olduklarını asla unutmamalıdırlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Ömer Arslan

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam